Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Home / Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Ağustos 8, 2022 | Uncategorized | Yorum yapılmamış

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan şehir, yalnız ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste soy sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar bağırsakin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete soy sahipliği fail bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. şayet siz bile yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede alan yer surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin bile çok keyifli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten istek alanlar bağırsakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan yer doğal gaz lambası kaynağından binlerce senedir çıhun alevler eski Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 kat şeşndan alevler saçhamur devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak bağırsakin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde alan kırmızıır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında alan kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda temelli yönetim yapımı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğmeslektirilmiştir. önceki vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının alan aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin kuzey yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli alan kırmızıır. Bu demirin mesleklevi ise idam edilen kişsonra tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında alan kırmızııyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren sıfır yalnızca ürün olmasının yanı teselsül Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir dokumalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir bilcümle halinde vikaye şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer

, , , , , ,

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://atasehiradak.name.tr/ https://hizliresimyukle.name.tr/ https://eskipahali.name.tr/ https://davlumbazlar.name.tr/ https://makasmodelleri.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puff Bar
takipçi satın alma